Czarna lista pacjentów, którzy nie stawiają się na wizyty lekarskie

Powstała ogólnokrajowa czarna lista pacjentów, którzy nie stawiają się na wizyty lekarskie. 

Lekarze chcą walczyć z niesolidnymi pacjentami, czyli takimi, którzy nie przychodzą na umówione wizyty i wcześniej ich nie odwołują. 

W tym celu w lipcu 2018 roku powstał portal (Nie)SolidnyPacjent.pl. Jego pomysłodawcą jest lek. dentysta Marcin Krufczyk z Gliwic. Już prawie 150 placówek medycznych (zarówno prywatnych, jak i tych mających kontrakty z NFZ) korzysta z bazy, w której gromadzone są numery telefonów niesumiennych pacjentów.

Koniec ze sztucznymi kolejkami do lekarzy?

Jak mówił w rozmowie z tokfm.pl Marcin Krufczyk, do stworzenia bazy skłoniły go smutne doświadczenia. W jego gabinecie na umówione wcześniej wizyty codziennie nie stawia się 20-40 proc. pacjentów.  

- Wiele razy pacjenci nie pojawiali się w gabinecie bez wcześniejszej informacji. Często nie dawali znać, nawet pomimo naszych telefonów w celu potwierdzenia wizyty – tłumaczył oraz dodawał, że przez takich niesolidnych pacjentów nikt nie mógł skorzystać z pomocy lekarza.

Dentysta postanowił więc walczyć z takim procederem i wprowadził w swoim gabinecie opłaty za nieodwołane wizyty – 50 zł. To nie koniec. W przypadku braku wpłaty, pacjent jest wpisywany do bazy (Nie)SolidnyPacjent.pl. Są kraje, w których takie zachowanie równoznaczne jest z czasowym odebraniem uprawnień do świadczeń w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. 

- Sam wpis tylko informuje innych lekarzy, że taki pacjent wymaga szczególnej uwagi, ponieważ nie stawił się już gdzieś na wizytę – tłumaczył nasz rozmówca. Według Krufczyka, dzięki takiej informacji inni lekarze dowiadują się, że powinni wymagać od takiego pacjenta dodatkowego potwierdzenia.

Takie podejście zdaje egzamin. – Pacjenci zaczynają przestrzegać zasad. Dwie godziny przed ewentualnym niestawiennictwem mamy telefon od umówionej osoby. A dwie godziny wystarczą, aby skontaktować się z osobą z listy rezerwowej lub umówić potrzebującego w danej chwili pomocy pacjenta.

Dentysta podkreśla, że brak uprzedniego odwołania wizyty można w wyjątkowych sytuacjach usprawiedliwić.

Czarna lista pacjentów, którzy nie stawiają się na wizyty lekarskie

Pacjenci gabinetu doktora Krufczyka są informowani, że za brak odwołania wizyty będą musieli ponieść konsekwencje. Akceptują specjalną klauzulę, która pozwala później umieścić ich numer telefonu w serwisie.

Numer ten nie będzie powiązany ani z imieniem, ani z nazwiskiem pacjenta.

 

Poniżej przedstawiamy screen jednej z pierwszych wersji serwisu (wówczas dostępnej pod adresem NiesolidnyPacjent.pl):

 

Czarna lista pacjentów, którzy nie stawiają się na wizyty lekarskie

 

W celu skorzystania z funkcjonalności czarnej listy pacjentów prosimy o kontakt z naszym biurem pod numerem:  531-501-531  lub  22-300-11-30.  Istnieje możliwość wybrania określonego trybu postępowania, w przypadku połączenia od osoby, wpisanej na taką listę. 

 

 

 

 

 

 

 

 

pacjenci; kolejki do lekarzy; lekarze; służba zdrowia; gabinet; ogólnokrajowa czarna lista pacjentów, którzy nie stawiają się na wizyty lekarskie

Źródło: www.tokfm.pl /skróty i uzupełnienia pochodzą od redakcji/

  • Czarna lista pacjentów, którzy nie stawiają się na wizyty lekarskie
Kategorie: Bez kategoriiDodaj do ulubionych

Możliwość komentowania jest wyłączona.